Jak przebaczyć skutecznie? – życie bez przebaczenia

runch 1 Jak przebaczyć skutecznie?   życie bez przebaczenia

Przebaczenie – czym jest? Jak przebaczyć? Dlaczego trzeba przebaczać? Spotykam się z tymi pytaniami niejednokrotnie. Moi znajomi bardzo często pytają, jak przebaczyłem osobom z mojej przeszłości. Odpowiedź jest tylko jedna – za sprawą Boga.

Zanim stałem się wierzący słowo „przebaczenie” nie istniało w moim słowniku. Nie potrafiłem tego robić i wydawało mi się, że nie dobrze jest tego robić tym bardziej osobom, które w jakimkolwiek stopniu mnie skrzywdziły. Jedynym uczuciem, które mogłem im „ofiarować” to gniew, złość i złorzeczenie. Liczyłem, że karma trafi te osoby i będą cierpieć z podwójną siłą. Znajome?

Teraz wiem, że to największa głupota jaką robiłem sobie i innym. Myślisz, że cierpienie innych poprawi Tobie nastrój? Jesteś w dużym błędzie jeśli myślisz, że tak. Przebaczenie jest lekarstwem dla duszy, działa ono niczym woda dla spragnionego.

Jak skutecznie przebaczać?

Najlepiej od razu, najlepiej na głos. Nie ważne jak ciężki grzech zrobiła wobec Ciebie. Wiem, że są sytuacje gdzie może Nam się wydawać, że nie da się przebaczyć, jesteśmy w szoku, rozczarowani i ostatnią rzeczą o jakiej myślimy to przebaczenie. To naturalne, jesteśmy tylko ludźmi. „Nauka” przebaczenia w moim przypadku zajęła kilka miesięcy, długo walczyłem z myślami, nie dopuszczałem przebaczenia, podsycał mnie gniew a złość pochłonęła. Kilka miesięcy nieustającej modlitwy, zawierzeń i próśb… doczekałem się. Przebaczyłem wszystkie krzywdy 🙂

Nawet nie wiecie jaka radość i szczęście towarzyszyły mi w tym momencie. Czułem się jak nowonarodzony.

Ostatnio zadano mi pytanie „Adrian, jak mam przebaczyć zdradę?”. Odpowiedziałem „Najlepiej teraz, najlepiej na głos”. Zdziwienie tej osoby było rozbrajające, patrzyła na mnie jak na chorego psychicznie.  Poradziłem przebaczyć zdradę i modlić się o rozeznanie do Boga by poradził co ma zrobić dalej. On naprawdę słucha i naprawdę odpowiada, szukajcie znaków w każdym momencie życia. Czasami będzie to reklama w TV a czasem przypadkowo podsłyszana rozmowa na ulicy. Nic się nie dzieje bez przypadku. Przebaczenie daje szczęście!

Dlaczego trzeba przebaczać?

Odsyłam w tym momencie do Biblii, która niejednokrotnie mówiła o przebaczeniu. W Ewangelii św. Mateusza czytamy:

Bo jeśli odpuścicie ludziom ich przewinienia, odpuści i wam Ojciec wasz niebieski. A jeśli nie odpuścicie ludziom, i Ojciec wasz nie odpuści wam przewinień waszych.

Ponadczasowo o przebaczeniu mówi też I List do Koryntian:

Albo czy nie wiecie, że niesprawiedliwi Królestwa Bożego nie odziedziczą? Nie łudźcie się! Ani wszetecznicy, ani bałwochwalcy ani cudzołożnicy, ani rozpustnicy, ani mężołożnicy, ani złodzieje, ani chciwcy, ani pijacy, ani oszczercy, ani zdziercy Królestwa Bożego nie odziedziczą. A takimi niektórzy z was byli; aleście obmyci, uświęceni, i usprawiedliwieni w imieniu Pana Jezusa Chrystusa i w Duchu Boga naszego.

Z własnych obserwacji widzę, że grzechy wyżej wymienione są jednymi z najczęstszych, które borykają się z przebaczeniem. Przebaczenie nie jest proste, ale jest podstawowe i niezbędne dla każdego wierzącego katolika. Nie możemy o tym zapominać, nie możemy być gniewni a miłosierni.

Masz problem z tematem przebaczenia bądź chcesz porozmawiać? Odezwij się do mnie poprzez zakładkę „Kontakt” 🙂

Czy Ty potrafisz przebaczyć? Daj znać w komentarzu.

Adrian

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *